/ by /   Nezaradené / 0 comments

Íri vyhrali Pohár národov v Bratislave. Skvelé tretie miesto pre domáci tím

V piatok večer vládla na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave počas Longines EEF Nations Cupu strhujúca atmosféra. Domáci tím získal tretie miesto, čo je druhý najlepší výsledok v histórii samostatného Slovenska. Víťazstvo si odniesli Íri.

Prvým veľkým vrcholom Danube Equestrian Festivalu bol piatkový Longines EEF Nations Cup, na ktorom sa predstavilo celkovo desať tímov.

Slováci si počínali veľmi dobre, keď na 145 centimetrov vysokej skokanskej dráhe predviedli niekoľko bezchybných jázd. Dominika Gaálová na 11-ročnom valachovi Senjor Catello neurobila ani jednu chybu, hoci ju v prvom kole potrápil jeden trestný bod za prekročenie času. „Prvá jazda mi nevyšla, ale kôň skákal fantasticky. Samozrejme, že ma ten bod mrzí, ale aj tak som veľmi spokojná. Atmosféra na štadióne bola fantastická a diváci boli úplne úžasní,“ povedala jediná žena v slovenskej výprave.

Najmladší člen tímu Dávid Horváth s desaťročným žrebcom U2 Westleven Z urobil v prvej jazde jednu chybu, ale cieľovou čiarou prešiel len s dvoma časovými penalizáciami. „Stále tomu nemôžem uveriť. Je to len môj druhý Pohár národov, takže tímová súťaž je pre mňa stále niečo nové. Je neuveriteľné, aký výsledok sme dnes dokázali predviesť,“ povedal Horváth na tlačovej konferencii. „Na tomto koni jazdím len rok, začínali sme na 130 centimetroch a nečakal som, že bude taký dobrý,“ dodal vo svojom hodnotení.

Bronislav Chudyba bol pôvodne povolaný do tímu ako náhradník, ale nakoniec ho po zranení Tomáša Kuchára povolali s deväťročnou kobylou Chloe. Ukázalo sa, že je veľkou posilou tímu, hoci prvá časť súťaže mu vôbec nevyšla podľa predstáv a práve jeho výsledok bol skrečovaný ako najhorší. „Žiaľ, nezvolil som si správne udidlo a naša prvá jazda bola hektická, čo ma stálo dve chyby. Na druhé kolo som zmenil udidlo, na ktoré sme zvyknutí. Bolo to správne rozhodnutie, pretože kobyla bola motivovaná, obaja sme boli pokojní a dosiahli sme bezchybný výsledok, za ktorý sa určite nehanbím. Som rád, že sme pomohli tímu k tretiemu miestu,“ povedal s úľavou Bronislav Chudyba.

Radovan Šillo na 12-ročnom valachovi Quadrosson ASK splnil úlohu finišéra na 100 %. Dvakrát skončil s nulou na konte, a tak mal najväčší podiel na domácom úspechu. „Som veľmi spokojný. Podpora publika bola obrovská, a preto sa mi jazdilo tak ľahko. Kôň je fantastický, vďaka nemu som vôbec necítil tlak, všetko išlo hladko a dodalo mi to pocit istoty,“ pochvaľoval si Radovan Šillo.

Chválou nešetrili ani členovia víťazného tímu z Írska. Dve čisté jazdy zaznamenali Harry Allen s deväťročným valachom Calculatusom a Jason Foley s rovnako starým valachom menom Oscar v/h Hulstenhof. V oboch kolách sa škrtol výsledok veliteľa Geoffa Currana v sedle 11-ročného valacha Tempo Manor, ktorý skončil so štyrmi a piatimi trestnými bodmi. Thomas Ryan mal v prvom kole tiež štyri trestné body, keď bol v páre s 12-ročným žrebcom Di Cantero van ter Hulst Z. V druhom kole už získal nulu, takže Ír mal na konte len štyri trestné body. Podobne ako Slováci, aj jazdci z Rakúska mali päť trestných bodov. V ich prospech hral lepší súčet časov. Najlepšou dvojicou boli Stefan Eder a 14-ročný Valach Condaro, ktorí nezaznamenali žiadnu penalizáciu.

Štvrté miesto patrilo Švajčiarom, piate miesto obsadili Holanďania, za nimi skončili Nemci, Dáni, Česi, Maďari a Egypťania.