/ by /   Nezaradené / 0 comments

Nemecko vyhralo v Bratislave Pohár národov. Slovenskí jazdci obsadili 9. miesto

Prvým zo športových vrcholov Danube Equestrian Festivalu na Tyršovom nábreží v Bratislave bol piatkový Longines EEF Pohár národov, ktorého sa zúčastnilo celkovo jedenásť tímov. Víťazstvo si vybojovali reprezentanti Nemecka, domáci Slováci skončili na deviatom mieste.

Za letného počasia a za skvelej diváckej kulisy sa v piatok popoludní na bratislavskom Tyršovom nábreží uskutočnil prestížny CSIO3* Longines EEF Pohár národov, prvý z dvoch veľkých vrcholov medzinárodných parkúrových pretekov kategórie Danube Equestrian Festival.

Veľmi nádejne vstúpil do tejto súťaže tím Slovenska, keď po prvom kole získal iba štyri trestné body. Veľkú zásluhu na tom mali Michaela Ješková v sedle deväťročného koňa Incredible W a Patrik Majher na desaťročnom valachovi Claude. Obaja totiž náročný kurz s výškou prekážok 145 centimetrov z dielne talianskeho course designéra Uliana Vezzaniho prekonali bez trestných bodov. Jednu chybu zaznamenal Radovan Šillo na valachovi Quadrosson ASK a dve zhodenia mala Dominika Gálová vo dvojici s desaťročným valachom Senjor Catello. Najhorší výsledok družstva sa však nezapočítava.

Taktiež v druhom kole sa škrtal výsledok Gálovej, ktorá nazbierala dvadsať trestných bodov. Šillo priniesol do cieľa osem trestných bodov a Majher o štyri viac. Najlepší dojem tak zanechala dvadsaťtriročná Michaela Ješková. „Bol to super pocit, veľmi som si to užila a dúfam, že sa mi podarí zopakovať bezchybný výkon aj v ďalšom Pohári národov. Myslím si, že pre mňa bolo výhodou, že som išla takúto súťaž prvýkrát a nemala som veľké očakávania. Chcela som si zajazdiť pekný parkúr, chcela som dokázať, že sem patrím a myslím, že sa mi to podarilo,“ povedala spokojne mladá jazdkyňa.

O víťazstvo sa stretli v napínavom rozoskakovaní tímy Írska a Nemecka po tom, čo započítali zhodne po dvoch kolách štyri trestné body. Šéfovia ekip Michael Blake a Marcus Doring tak museli vybrať jedného zástupcu, ktorý absolvuje ešte jeden skrátený parkúr. Ír Alexander Butler s trinásťročným valachom Eindhoven G.H. nezvládol riskantný nájazd na jeden zo skokov a musel ho zopakovať, kvôli čomu inkasoval štyri body za neposlušnosť koňa a ďalších päť za prekročenie časového limitu. Sophie Hinnersová s Million Dollar tak mala veľkú výhodu a nakoniec so štyrmi trestnými bodmi zaistila pre Nemecko prvenstvo. „Mala som veľkú radosť, keď som prekonala prvé kolo čisto. V druhom sme raz chybovali, podobne ako v rozoskakovaní, ale s výkonom koňa som veľmi spokojná a je skvelé, že sa nám podarilo zvíťaziť,“ zhodnotila dvadsaťpäťročná Sophie Hinnersová na tlačovej konferencii.

Tretie miesto patrilo Švajčiarsku, ktorého zástupcovia dokončili prvé kolo bez bodového zaťaženia a v druhom inkasovali osem trestných bodov. Podobne na tom boli aj Belgičania, tí však mali v druhom kole súťaže o chybu viac. Celkovo 16 trestných bodov potom zaistilo Holandsku piatu priečku. Na ďalších miestach sa zoradili tímy Rakúska, Dánska, Maďarska, Slovenska, Česka a Slovinska.

Danube Equestrian Festival v Bratislave pokračuje až do nedele. V sobotu sa preteky začínajú o 8:30 a pripravených je päť súťaží. Podobne nabitý program bude aj v nedeľu, keď sa od 14:00 uskutoční Grand Prix CSIO3* so 150 cm vysokými prekážkami.