/ by /   Nezaradené / 0 comments

Parkúr na brehu Dunaja, slovenským jazdcom sa v Bratislave darí

Na Tyršovom nábreží v Bratislave sa od štvrtka konajú medzinárodné parkúrové preteky Danube Equestrian Festival, ktorého súčasťou je aj prestížny Pohár národov. Ten sa uskutoční v piatok popoludní. Prvý deň sa darilo slovenským jazdcom.

Prvý ročník medzinárodných pretekov v parkúrovom skákaní Danube Equestrian Festival sa koná od štvrtka 19. mája na Tyršovom nábreží v Bratislave. Na kolbišti, z ktorého je nádherný výhľad na historické centrum mesta, sa uskutočnilo päť súťaží a darilo sa v nich slovenským reprezentantom. Zahajovacia súťaž sa išla na parkúre s výškou prekážok 115 centimetrov, ktorý je zaradený do takzvanej Small Tour kategórie CSI1*. Najlepší výkon predviedla česká reprezentantka Lucie Vyskočilová s Black Jackom. Všetky prekážky prekonala bez penalizácie v čase 60,92. V ďalších súťažiach sa už darilo predovšetkým slovenským jazdcom. V súťaži Middle Tour s prekážkami vysokými až 125 centimetrov obsadili dve najvyššie miesta. Zvíťazil Matúš Smandra s kobylou Sandro Girl Z a hneď za ním skončil Daniel Ouzký s koňom Cantiano, hoci bol pomalší o viac ako osem sekúnd. „Som rád, že to vyšlo a kobyla je vo forme. Po 14 mesiacoch sa vrátila k pretekaniu, takže ma tento výsledok teší,“ povedal Matúš Smandra.

Aj v tretej súťaži dňa patril domáci jazdec k najlepším. V pretekoch Big Tour CSI1* na trati s prekážkami vysokými až 130 centimetrov sa Tomáš Kuchár v sedle valacha VD Hooghoeve z Liepzigu umiestnil na druhom mieste. Na víťazstvo mu chýbalo len 37 stotín sekundy. Bianca Babanitzová na kobyle Chilli Tangelina z Rakúska bola práve o to rýchlejšia. „Bolo to trochu sklamanie, každý športovec chce byť skôr prvý ako druhý, aspoň ja to tak cítim. Na predposlednom skoku som nezachytil ideálnu stopu. Kôň mi veľmi pomohol. Po dvojskoku som sa dostal späť do rytmu a udržal som si aspoň druhé miesto. Som však veľmi šťastný, pretože tu súťažíme na úplne novom mieste, na malej trati, a tá je úplne iná ako v Šamoríne, kde sme pretekali minulý týždeň,“ povedal Tomáš Kuchár.

Ďalšie druhé miesto pre Slovensko získal Bronislav Chudyba s kobylou Diatina Blue PS v úvodnej súťaži CSI YH1* pre šesť a sedemročné kone, ktorý prehral s Biancou Babanitzovou z Rakúska na kobyle Bella E Impossibile Bba približne o sekundu a pol. „Som veľmi šťastný, kobyla poslúchala perfektne. Aréna, ktorá je mimochodom nádherná, ju vôbec neprekvapila. Mladé kone sú zvyčajne prekvapené podobnými arénami, pretože to nevidia každý týždeň. Takže som nadmieru spokojný. S prvým miestom by som bol spokojnejší, ale aj tak je to dobré,“ povedal Chudyba krátko po súťaži. „Po prvom dni som úplne nadšený. Na túto súťaž počúvam len skvelé ohlasy. Stačí sa prejsť po aréne a počuť, ako sa to páči ľuďom, ktorí s koňmi nemajú nič spoločné. Je tu krásne, počasie nám hrá do karát, organizácia je skvelá, máme výborný povrch. Každý sa môže tešiť,“ dodal.

Aby domácich úspechov nebolo málo, Andrej Hollý s Diarom skončili tretí v nasledujúcej kategórii Silver Tour CSIO3* s prekážkami do 140 cm. Predviedol bezchybnú jazdu v čase 27,84 sekundy a bol len o trinásť stotín rýchlejší ako druhý Christoph Obernauer z Rakúska v sedle valacha Clooneyho. Zvíťazil Talian Filippo Bassan na kobyle Cerruti de Kreisker. Svojich súperov porazil o viac ako dve sekundy. „Dnes som mal skvelé preteky, Diara skákala perfektne. Na poslednom skoku som urobil extra cval a to ma asi stálo víťazstvo,“ povedal Andrej Hollý. Potešilo ho aj to, že na Tyršovo nábrežie prišlo v prvý deň súťaže veľké množstvo divákov. „Jazda pred domácim publikom vždy prináša lepšie výsledky.“

Hlavnou súťažou dňa bola Gold Tour CSIO3* na parkúre do 145 cm a vďaka Bronislavovi Chudybovi program uzavrela slovenská hymna. V sedle Vroom de la Pomme Z doslova preletel celú trať v čase 59,25 sekundy a bez jediného trestného bodu. Druhý Marc Bettinger na žrebcovi Edesa’s Basantos sa dostal ešte pod jednu minútu. V cieli mu časomer ukázal 59,59. Tretie miesto obsadil Elian Baumann zo Švajčiarska, ktorý jazdil na valachovi Clintfinovi. Domáci fanúšikovia odmenili potleskom ďalšieho slovenského jazdca Patrika Majhera. So svojím valachom Claudom skončil piaty za nemeckou dvojicou Cedric Wolf a Capitano Z. Všetci určite dúfajú, že nasledujúce tri dni budú pre slovenských jazdcov a kone rovnako úspešné. „Som veľmi nadšený, kôň išiel perfektne, sú to len naše druhé preteky a všetko išlo podľa plánu,“ pochvaľoval si Bronislav Chudyba, ktorý sa už teší na ďalšie štarty.

V piatok sa súťaž začne opäť o 8:00, keď budú mať mladé kone parkúr. O 9:45 bude nasledovať Silver Tour CSIO3* a o 14:00 sa začne prvé kolo Pohára národov, ktorého sa zúčastní celkovo jedenásť tímov v nasledujúcom vyžrebovanom poradí: Holandsko, Belgicko, Slovinsko, Švajčiarsko, Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Írsko, Nemecko, Rakúsko a Dánsko.