/ by /   Nezaradené / 0 comments

Premiéra CSIO Bratislava je úspechom pre slovenských jazdcov aj usporiadateľov

Počas štyroch pretekárskych dní medzinárodných parkúrových pretekov CSIO3* Bratislava sa uskutočnilo 19 súťaží a v takmer v žiadnej z nich nechýbali medzi najlepšími športovcami slovenskí reprezentanti. Areálom na Tyršovom nábreží počas podujatia prešlo približne 25-tisíc ľudí.

Organizátori medzinárodných parkúrových pretekov CSIO3* Bratislava, ktoré sa premiérovo konali od 19. do 22. mája na Tyršovom nábreží pod hlavičkou Danube Eqestrian Festivalu, možno ani nedúfali, že podujatie dopadne tak úspešne.

Zúčastnilo sa ho 240 koní zo 16 krajín, pričom 11 z nich zostavilo tímy do piatkového Pohára národov. Domácou hviezdou sa stala len 23-ročná Michaela Ješková. V sedle deväťročného koňa Incredible W absolvovala nielen tímovú súťaž, ale aj Grand Prix a pri žiadnom z týchto štyroch parkúrov nechybovala. V nedeľnej hlavnej súťaži s výškou prekážok 150 centimetrov sa umiestnila na piatom mieste, čo je jeden z jej najväčších doterajších športových úspechov.

„Sú to neopísateľné pocity, je to neskutočné. Do Grand Prix som išla s tým, že i keby sa mi dnes nedarilo, tak ja nemám skúsenosti, ani kôň nemá skúsenosti a nič hrozné sa nestane. Keď som prešla cieľom bez trestných bodov a tribúny jasali, tak som sa opäť rozplakala. Celý víkend si zo mňa robia srandu, že stále plačem šťastím. Je to neskutočný pocit, veľmi som si to tu užila,“ uviedla Michaela Ješková. „Parkúr bol oveľa vyšší ako pri Pohári národov. Všimla som si však, že môj kôň čím väčší parkúr skáče, tým sa lepšie v ňom cíti. Celý okruh sme absolvovali s takou ľahkosťou, ako v piatok pri Pohári národov. Znova sa ukázala ľahká jazditeľnosť môjho koňa. Myslím si, že ešte budeme o ňom veľa počuť,“ dodala spokojne mladá slovenská reprezentantka.

Rovnako mladý ako Michaela Ješková bol aj víťaz Grand Prix zo Švajčiarska. Tým sa stal Edouard Schmitz, ktorý štartoval na 10-ročnom valachovi Gamin van´t Naastveldhof. Jeho čas v cieli rozoskakovania bol 38,62, teda o 7 sekúnd menej, ako mala domáca jazdkyňa. Pod hranicou 40 sekúnd sa dostali ešte dvojice umiestnené na druhom a treťom mieste – Rakúšan Christoph Obernauer s valachom Kleons Renegade a Belgičanka Marine Scauflairová na žrebcovi Hortus d´Hoogpoort.

„S takou diváckou kulisou a podporou ľudí bola táto výhra pre mňa veľmi výnimočná. Výhľad z arény bol tiež veľmi špeciálny, a tak tieto preteky boli pre mňa neobyčajným zážitkom,“ prezradil Edouard Schmitz. Dodal tiež, že trať talianskeho staviteľa Uliana Vezzaniho sa mu spočiatku nezdala tak náročná, ale nakoniec bolo len šesť bezchybných, takže štartové pole opäť odhadol veľmi dobre. „Je to skutočne špičkový course designer,“ pochvaľoval si jeho prácu a ocenil taktiež výkon organizátorov celého podujatia.

„Prežívam to veľmi emotívne. Keď som videl tie davy ľudí, ktorí povzbudzovali jazdcov a koňov, tlieskali im, tak ma tá atmosféra až dojala. Bol to náš sen. Podarilo sa to, čo sme chceli – priniesť ľuďom niečo iné, do centra mesta. Mohli prísť na preteky zadarmo a užiť si túto výnimočnú atmosféru. Som vďačný a hrdý na to, že sa nám to podarilo,“ konštatoval prezident organizačného tímu Peter Pukalovič.

Počas štyroch dní prešlo areálom Tyršovho nábrežia 25-tisíc ľudí, ktorí dosť možno nikdy predtým nevideli parkúrové súťaže. „Nielen športová úroveň pretekov naplnila moje očakávania. Veril som, že i divácka kulisa bude taká, aká bola. Počítali sme s tým, že akcia bude mať veľký ohlas a som veľmi rád, že sa to podarilo. Spokojnosť panuje na všetkých stranách, podarilo sa nám niečo neobyčajné, ale už aj tak dávame dokopy, čo by sme radi do budúcna chceli pre budúci rok zlepšiť, ale aj pre tie ďalšie, ktoré budú dúfam nasledovať,“ doplnil na záver riaditeľ pretekov Robert Pál.