/ by /   Nezaradené / 0 comments

Rakúšan Reich vyhral Park Grand Prix na CSIO3* Bratislava

Športovým vrcholom medzinárodných parkúrových pretekov CSIO3* Bratislava, ktoré sa po prvýkrát konali pod záštitou Danube Equestrian festivalu na Národnom futbalovom štadióne, bola Grand Prix. Jej víťazkou sa stala Rakúšanka Alessandra Reich.

Národný futbalový štadión na bratislavskom Tehelnom poli hostil podujatie, o ktorom si donedávna len málokto vedel predstaviť, že by sa mohlo konať na tomto mieste. Hlavným organizátorom, Róbertovi Paľovi z Riders & Dreams Events a Petrovi Pukalovičovi z Be Cool, sa po skončení podujatia dostalo gratulácií zo všetkých strán, a to nielen za to, ako bolo podujatie pripravené, ale aj za to, ako sa dokázali vysporiadať s mimoriadne nepriaznivým počasím. 

Silné dažďové prehánky sa nevyhli ani hlavnej nedeľnej súťaži, ktorou bola Grand Prix s prekážkami do 155 centimetrov. Z päťdesiatich štartujúcich dvojíc päť nedokončilo náročnú trať, ale naopak, deväť účastníkov prekonalo všetky prekážky bez penalizácie a postúpilo do rozjázd. Žiaľ, medzi nimi nebol ani jeden zo slovenských jazdcov. Z domácich bola najúspešnejšia Dominika Gaálová na 11-ročnom valachovi Senjor Catello, ktorá si domov priniesla štyri trestné body a umiestnila sa na 22. mieste. Jozef Wild, Radovan Šillo a Dávid Horváth so svojimi konskými zverencami potom inkasovali po päť bodov a umiestnili sa na 24. až 26. mieste. 

Mnohí fanúšikovia parkúrového skákania držali palce aspoň jednému Čechovi, ktorý sa dostal do finálovej časti súťaže. Sandra Tomaidesová na kobyle Kyren však na skrátenej skokanskej trati urobila dve chyby a skončila deviata. Ďalší traja jazdci skončili so štyrmi bodmi za jednu chybu a zvyšní piati zopakovali svoju presnú jazdu bez trestu. O ich konečnom poradí napokon rozhodli doslova desatiny sekundy. Tretie miesto obsadil Harry Allen z Írska na deväťročnom valachovi Calcalatus, ktorý štartoval predposledný, ale bol o 61 stotín pomalší ako dovtedy vedúci rakúsky jazdec Alesanndra Reich na deväťročnom valachovi Oeli R. 

Na štarte zostal iba Švajčiar Bryan Balsiger na deväťročnej kobyle Scarlina de Tiji Z. Hoci od začiatku nasadil veľmi svižné tempo, v cieli bol presne o jednu desatinu pomalší ako jeho súper, čo mu umožnilo začať oslavovať. „Vôbec som nedúfal, že by som mohol vyhrať Veľkú cenu. Keby mi to niekto ráno povedal, neveril by som mu. Ale skákal som úplne skvele a mal som veľké šťastie v skoku. Je úžasné uspieť v takejto súťaži,“ spokojne konštatovala víťazka.

Priebeh si pochvaľoval aj Ivan Kmotrík – generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava, na ktorého domovskom štadióne sa podujatie konalo. „Bolo to absolútne perfektne zorganizované, naozaj nádherné podujatie. Keď vznikla táto myšlienka, všetci mali pochybnosti, či sa to tu dá zorganizovať.Som však nesmierne rád, že to takto vyšlo. Na prvý ročník to bolo absolútne fantastické a som presvedčený, že ak sa tu stretneme na budúci rok, bude to ešte lepšie,“ uviedol krátko po skončení podujatia. 

Hoci obaja hlavní organizátori neskrývali únavu, dúfajú, že sa Dunajský jazdecký festival na Tehelné pole vráti aj na budúci rok. „Bolo to veľmi náročné, opäť nás to preverilo a viac odhalilo, čoho sme schopní. Sme nesmierne vďační všetkým partnerom podujatia a ľuďom, ktorí napriek nepriaznivému počasiu prišli priamo na štadión,“ povedal Peter Pukalovič a na neho nadviazal Róbert Pál: „Dnes už vieme, že tu môžeme ustajniť o sedemdesiat koní viac a môžeme aj trochu zväčšiť pracovnú plochu. Máme všetky pozitívne správy od zahraničných rozhodcov a všetci jazdci sa s nami rozlúčili a poďakovali nám za to, že tu mohli byť. Aj keď tu strávili štyri dni v daždivom počasí, odchádzali s úsmevom. Takže ešte raz všetkým veľmi pekne ďakujem, bol to skvelý športový zážitok,“ uzavrel.

Foto: Jan Vlček