/ by /   Nezaradené / 0 comments

Slováci vybojovali na domácom Pohári národov druhé miesto. Vyhrali Mexičania

Výborné druhé miesto obsadili na piatkovom Pohári národov v Šamoríne domáci jazdci. V napínavom rozoskakovaní dvojkolovej súťaže zaradenej do Longines EEF Series nestačili len na Mexičanov. Tretí sa umiestnili reprezentanti Talianska a Česi skončili na desiatom mieste.

Šéfka ekipy Slovenska Monika Gonos Noskovičová vylosovala pre svoj tím v Longines EEF Pohári národov, ktorý sa konal na kolbisku x-bionic sphere v Šamoríne, druhé štartové poradie a tak, ako sa neskôr ukázalo to bolo šťastné číslo.

Hneď prvá členka národného družstva Dominika Gaalová so žrebcom Kriek absolvovala parkúr bez penalizácie, čo sa podarilo aj jej kolegom Bronislavovi Chudybovi na žrebcovi Statis Conti a Radovanovi Šillovi v sedle valacha Quadrosson Ask. Škrtal sa výsledok Davida Horvátha, ktorý so žrebcom U2 Westleven Z inkasoval šesť trestných bodov za jednu chybu a prekročenie času.

V druhom kole však táto dvojica doviezla do cieľa nulu na bodovom konte a keďže jedinú chybu mala Dominika Gaalová, po nezapočítaní najhoršieho výsledku si Slováci opäť udržali čistý štít. To isté sa podarilo ešte reprezentantom Mexika a Talianska, a tak nasledovalo rozoskakovanie o všetky tri pódiové priečky.

Za Mexiko nastúpil do skráteného parkúru Ernesto Canseco na kobyle Harminka P. Rovnako ako v predošlých štartoch, ak tentokrát nezaznamenal žiadny trestný bod a časomiera mu v cieli ukázala hodnotu 35,47. Slovák Bronislav Chudyba so žrebcom Statis Conti taktiež ani raz nezaváhal, ale časovo strácal presne 75 stotin sekundy. Všetko mal vo svojich rukách Giacomo Bassi so žrebcom Cape Cod. Ten však zhodil jednu z prekážok, a tak sa Taliani museli uspokojit s tretím miestom za Slovákmi a Mexičanmi.

„Bolo to skvelé. Myslím si, že máme všetci skvelé kone a skvelú formu. Jazdili sme všetci výborne a naozaj ma veľmi bavilo, ako to celé prebiehalo,“ uviedol David Horváth. „Ja som nadšený, len škoda, že mi Statis v rozoskakovaní vyhodil v tej poslednej línii. Mohlo to byť aj víťazstvo, ale je to stále šport a druhé miesto je vylepšenie oproti minulému roku,“ pokračoval Bronislav Chudyba. „Som hrdá na seba, na naše kone aj kolegov. Bolo to super,“ zhodnotila Dominika Gaalová.

„Myslím, že máme jeden z najlepších tímov, aké sme kedy mali. Veľmi nám pomohlo, že Dominika išla na začiatku s nulou a celý tím sa ukľudnil a od toho sa všetko vyvíjalo,“ pochválil jedinú ženu v tíme Radovan Šillo. „Som pyšná na tento tím. Bol to úžasný šport, bavilo nás to a v rozoskakovaní to bolo napínavé až do posledného momentu. Všetci jazdci splnili to, čo mali a budúci rok budeme veriť vo víťazstvo,“ dodala šéfka ekipy Monika Gonos Noskovičová.

Danube Equestrian Festival v Šamoríne pokračuje až do nedele.